Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Νεκρός 19χρονος αρσιβαρίστας

Τραγικό θάνατο σε τροχαίο ατύχημα βρήκε ο 19χρονος αρσιβαρίστας Ιβάν Πιερό ο οποίος στους πρόσφατους παναφρικανικούς αγώνες είχε κερδίσει δύο χάλκινα μετάλλια.

Ο αθλητής από τον Μαυρίκιο ήταν από τους πιο ελπιδοφόρους αθλητές της Αφρικής στο άθλημα της άρσης βαρών, με τη μητέρα του να είναι μέλος της ομοσπονδίας άρσης βαρών της χώρας. Ο Πιερό έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου του, λόγω υπερβολικής ταχύτητας και προσέκρουσε σε ηλεκτροφόρο πυλώνα. Η σύγκρουση ήταν σφοδρή με τον 19χρονο να μεταφέρεται στο νοσοκομείο σε κρίσιμη κατάσταση. Τελικά υπέκυψε τα ξημερώματα της πρώτης μέρας του 2016, σκορπίζοντας τη θλίψη στον Μαυρίκιο καθώς και στην παγκόσμια οικογένεια της άρσης βαρών.

Ο Πιερό, εκτός από τα δύο χάλκινα στους παναφρικανικούς αγώνες που έγιναν το 2015 στο Μπραζαβίλ του Κονγκό, είχε κερδίσει και τρία χρυσά στους αγώνες του Ινδικού Ωκεανού, ενώ στο πρωτάθλημα κοινοπολιτείας κατέκτησε ένα χρυσό και ένα αργυρό μετάλλιο.

Πηγή: sportsfeed.gr